ÇÖZÜMLER

ÇÖZÜMLER VE ÇALIŞMALAR

Ballast Water Treatment System / Balast Suyu Arıtma Sistemi

Ballast Water Treatment System installed in ships, commissioning, detection of malfunction, technical and electrical service issuance

Gemilere kurulan Balast Suyu Arıtma Sistemi, devreye alma, arıza tespiti, teknik ve elektrik hizmeti verilmesi

Gemilerde Thermal Camera ile elektriksel ölçümler

Gemilerde Main Switch board , Emg Switch board ve motor starter panolarında elektrik sıcaklık ölümleri Thermal camera ile yapılarak raporlanması

Alternatör Bakım, Sarımı ve Teknik servis

Söküm işleminden önce makine çalıştırılarak vibrasyon testi yapılıp, değerler not edilir. Alternatör yatakları dikkatli bir şekilde sökülerek, her iki yatak caraskallarla uygun şekilde askıya alınır. Alternatör sargıları elektro cleaner ile yıkanarak, biriken yağ ve kirden arındırılır. Sargılar üzerindeki yağlar zaman içerisinde bobinlere zarar vererek izolasyon kaybına, daha sonra da yanmaya kadar götürebilir. Temizlenen sargılar ısıtıcı fan yardımı ile kurutulur. Bakım sonrası bobin izolasyon (Meger) değerleri not edilerek, iyileşme izlenir.

Elektrik Motoru Bakım ve Sarımı

Arızalı ya da yanık olmasa dahi, tüm elektrik motorlarının düzenli bakıma, temizliğe ve rulmanlarının yenilenmesine ihtiyaçları vardır. Elektrik motorlarını hem gemide hem de atölyemizde söküp bakım, temizlik ve kontrollerini yapabilmekteyiz. Uygulanan standart işlerden bazıları aşağıdaki gibidir. Motor izolasyon ( meger ) ölçümü. Stator sargıları kimyasal sıvı ile temizlik ve fırınlanarak kurtulması. Rotor söküm ve balans işlemi. Rulman yenileme, Rulman yatağı boşluk / gevşeme kontrolü, gerekirse onarımı. Yanık olarak tespit edilen elektrik motorlarının yeniden sarımı.

Motor Kumanda Panosu Bakım ve Yapımı

Elektrik Motorlarınınn starter kontrol panolarının projelendirilmesi montaj ve testlerinin yapılması, Kumanda ve motor yol verme panolarındaki arızaların tespiti ve çözüme kavuşturulması, Tüm panolarımızda kullanılan şalt malzemeler, uluslararası kalite standartlarına sahip, dünya çapında yaygın firmalar tarafından üretilen, temini kolay ürünlerden oluşmaktadır.

Kazan Sistemleri Bakım ve Yapımı

Kazan ateşleme arızalarının tespiti ve onarılması, Otomatik su seviye kontrol sistemleri, Kazan hot well otomasyonu, Termal yağ tipi kazan sistemleri Kazan beyinleri temini veya muadilinin revizyonla sisteme montajı, Yakıt pompaları, enjektörler ve solenoid valf arızalarının takibi ve sorunlarının çözümü, PLC kontrollü yeni model kazan arızalarının incelenmesi ve arızalarının giderilmesi, İsteğe göre kazan kontrol sistemi dizaynı ve uygulamaları, Kazan emniyet sistemlerinin test edilmesi ve arızalarının onarılması (Düşük su seviyesi, yüksek basınç, alev yok arızalarından stop, sirkülasyon düşük, vb. )

Jeneratör Kontrol Sistemleri

Jeneratör alarm arızalarının giderilmesi / yeni alarm sistemi kurulumu, Overspeed sistemleri bakım onarımı, sistem dizaynı , zak kumanda sistemleri bakım onarımı, sistem dizaynı, Govarnör kontrol sistemindeki arızaların giderilmesi, Plc destekli panolar ile analog (Basınç , Devir , Sıcaklık vs.) ölçüm , Aktif ve reaktif güç paylaşımı arızalarının giderilmesi, AVR (Automatic Voltage Regulator) montajı ve devreye alma, Senkronizasyon ve paralel çalışma arızalarının giderilmesi, Aşırı akım ve ters akım arızalarının çözülmesi

Vinç Bakım ve Onarımı

Kumanda sistemi arızalarının giderilmesi
Vinç çalışma hız ayarlarının yapılması
Motorlarının bakım ve onarımları
PLC kontrollü yeni model vinç sistemlerinin arızalarının incelenelerek giderilmesi
Yeni kumanda panosu dizaynı
Yedek parça temini (sensör, limit sw. kontaktör vs.)

Ana Makine Kumanda Sistemleri

Uzak Kumanda Sistemleri Bakım OnarımAna makine kontrol sistemleri arızaları incelenerek onarılmaktadır. Sistemler penumatic, hidraulic, mechanic ya da electric kontrollü olabilmektedir. Bazı makineler ise tüm sistemlerin birleşiminden oluşmaktadır. Ana makine start arızaları, yol verememe, safety stop, emergency stop vb.. bir çok arıza ile ilgilenilerek onarımları yapılmakta, çalışır duruma getirilmektedir.

Bilge Seperator 15ppm

Firmamız tüm Sintine seperatörü üreticilerinin tüm modellerini tanımakta ve oluşan arızalara kolaylıkla müdahale ederek, sistemi onarıp, çalışır duruma getirebilmektedir. Sörvey testleri sırasında, tecrübeli ekibimiz gemi personeline yardımcı olarak, sistemi test edip, sörvey test sertifikasının alınmasına yardımcı olmaktadır.

Oil mist dedector Bakım ve Onarımı

Oil Miss Dedector kart tamiri bakım ve testi uzaman ekiplerimiz tarafından yapılmaktadır.

Seyir Feneri Panel Bakımı

Seyir fenerleri geminin büyüklüğünü, bulunduğu konumun açısını, seyir halinde veya demir atmış olduğunu diğer gemilere gösterir. Seyir fenerleri seyir emniyeti için önemli olduklarından lambaların kontrol ve çalışmalarının izlenmesi gereklidir. Seyir feneri paneli, seyir fenerlerine elektrik enerjisini gönderirken, aynı zamanda ampullerin durumlarını kontrol edip, sağlam olup olmadıklarını da izler. İlgili seyir fenerinin anahtarı açık konumunda, fakat ampul yanmıyor ise alarm çalar, ve o seyir fenerine ait indicator ledi kırmızı olarak flaş yaparak hem görsel hem ses olarak uyarı verir. Firmamız aynı zamanda onarılabilecek durumda olan tüm seyir feneri sistemlerini tamir ederek, tekrar çalışır duruma getirmektedir.

Bow Thruster Kontrol Sis. Bakım ve Onarım

Geminin baş/kıç tarafında, ekseni omurga hattına dik olarak yerleştirilen, manevra kabiliyetini arttıran pervanelerdir. Dizel motor, gaz türbini, elektrikli motor veya hidrolik motor şeklinde olabilir. Arızalanması durumunda manevraları olumsuz şekilde etkileyerek zaman ve mal kaybına yol açmaktadır. Firmamız bow thruster sistemlerinin tüm kumanda modellerine hakim olduğundan, tüm arızalara müdahale edebilmekte ve onarımlarını gerçekleştirmektedir. Onarımlar sırasında elektronik kart tamiri, bow thruster feedback pot.meter ölçümü ve yenilenmesi, hidrolik servo sistemi ve ana motor paneli bakımı, ana motor kontrolleri, yapılan standart işlerdendir

Water Ingress Detection Sistemleri

Söküm işleminden önce makine çalıştırılarak vibrasyon testi yapılıp, değerler not edilir. Alternatör yatakları dikkatli bir şekilde sökülerek, her iki yatak caraskallarla uygun şekilde askıya alınır. Alternatör sargıları elektro cleaner ile yıkanarak, biriken yağ ve kirden arındırılır. Sargılar üzerindeki yağlar zaman içerisinde bobinlere zarar vererek izolasyon kaybına, daha sonra da yanmaya kadar götürebilir. Temizlenen sargılar ısıtıcı fan yardımı ile kurutulur. Bakım sonrası bobin izolasyon ( Meger ) değerleri not edilerek, iyileşme izlenir.

Otomasyon Sistemleri Kurulumu ve Onarımı

Gemi bünyesinde bulunan elektrik sistemlerinin kumanda kontrol arızaları firmamız tarafından yapılmaktadır. İstenilen özelliklerde her türlü elektrik kumanda sistemleri yeniden tasarlanarak gemide montajı yapılmaktadır.

İzalasyon Direnci Test Raporu (Meger Test)

Gemi bünyesinde bulunan elektrik motorların ve alternatörlerin Meger Test yapılarak ölçüm sonuçları raporlanır.

Elektrik ve Elektronik Malzemelerin Kalibrasyonu

Yangın Alarm Sistemi

Yangın alarm sistemi paneli ve kart arızalarının giderilmesi, Dedektörlerin gerektiğinde yenilenmesi, Sahte alarm arızalarının çözümü
İlave dedektör hattı çekimi, montajı ve testi
Yangın alarm sistemindeki dedektörlerin testi

Air Condation Elektrik Bakım Onarım

 Air Condation sistemlerinin elektrik arızaları uzman ekiplerimiz tarafından yapılmaktadır.